פרק זה אני חייב לישראלים ולמעוניינים לעבור בתעלת סואץ,

למען האמת, מעבר בתעלת סואץ ליאכטה בסדר גודל של 38 פיט עם משקל של 5 או 6 טון, יכול להיות כ 170 דולר ועלות הסוכן המטפל כ 80 דולר, פלוס מתנות, מזכרות ובקשיש (טיפ) אם נהייה חביבים במיוחד העלות לא צריכה להיות יותר מ 350 דולר.

בפועל הכול יכול להשתנות אתה עלול לשלם כמו השכרת יאכטה או לפי מצב הרוח של הסוכן שלכם או לפי המצב הכלכלי שלו באותו יום, בעיקרון המצרי לא רואה אותך ממטר…כהוא רואה יאכטה הוא רואה ירוק בעיניים ואופציה טובה להתעשרות רגעית.

שימו לב איך הכול מתנהל…עם הגעתנו לפתחה של תעלת סואץ נשלחה סירת הפיילוט להדריך אותנו למקום העגינה במועדון היאכטות, במקום לבקש מאתנו לשוט אחריו הוא נצמד אלינו ואחד מאנשיו עולה לסירתנו, מיד מתחילה מסכת של בקשות למתנות, בקשיש וכדומה.

כאשר הגענו למרינה, על הרציף המתין לנו טוטו הסוכן שקבענו אתו עוד כאשר היינו בארץ, עם טוטו כמובן הייתה פמליה של כארבעה אנשים שמאוחר יותר התברר שגם אותם צריך "לשמן"…סירת הפיילוט כמובן לא עזבה אותנו עד אשר נפרדנו מ 40 דולר.

אני מבקש מכם לא לקחת דוגמה מאתנו, כי מראש הגענו לחוצים ובידיעה שנשלם כל סכום שנתבקש, רק בגלל העובדה שרצינו לעבור את התעלה בשלום ובמהירות.

אגב כך טוטו הסוכן שלנו התגלה כאיש עסקים ממולח במיוחד, עם עלייתו ליאכטה הוא הגיש לנו קרטון מהודר מלא בבקלווה עסיסית, כנראה כדי להמתיק לנו מראש את הגלולה המרה שהוא מתעתד להאכיל אותנו בהמשך, חחח.

אורכה של תעלת סואץ 90 מייל ימי מפורט סעיד שבכניסה הצפונית עד העיר סואץ שבכניסה הדרומית, לאחר כ 40 מייל מפורט סעיד נמצאת העיר איסמעיליה, שם בדרך כלל המצרים מעמידים יאכטות לעגינת לילה נוספת פשוט מהסיבה שאם אתה לא מגיע לאיסמעיליה עד לשעה 13-00 זה אומר שהמהירות שלך איטית ולא תסיים את המעבר בתעלה באור יום.

אני ביקשתי מהסוכן לעבור ישירות את התעלה ללא עצירה באיסמעיליה, כאן התחיל משא ומתן שבו הבנתי שהכול אפשרי זה רק תלוי בטיב השימון והבקשיש שאתן בדרך…

הסוכן ביקש לעצמו על המעבר בתעלה ועל דמי טיפול 1000 דולר (במקום כ 250 כמקובל).

עוד 180 דולר לחברה שהיו אמורים לשמור עלינו במרינה כי הרי אסור לנו לצאת מהמרינה (זוכרים את הפמליה שהמתינו במרינה),

הפיילוט שמגיע בשעה 06-00 בבוקר על מנת שנגיע בזמן לאיסמעיליה קיבל 50 דולר, כמו כן הפיילוט שהמתין באיסמעיליה כדי להמשיך אתנו מיד קיבל 50 דולר, עוד 50 קיבל הבחור שהביא את הפיילוט למרינה.

בקיצור 1400 דולר ששילמתי היו בידיעה ברורה "שתפרו" אותי, בלעתי את הגלולה המרה בידיעה שזו הדרך לעבור

במהירות ובביטחון את התעלה ולהיות כבר עם היאכטה באילת.

אגב,,, כל פיילוט שמגיע ונותן לכם שירות לא מסתפק כמובן בתשלום הבקשיש ומבקש בנוסף מתנה או מזכרת בדמות כובע, חולצה, סיגריות ומה שלא יהיה.